N Dance

#BLOG1 - TANEC

#BLOG1-TANEC: 10 - desatoro tanečníka

Predslov:

Čo všetko je potrebné urobiť pred svojim tréningom?  Ako sa  svedomito pripravovať na svoje tréningy? Ako dosahovať svoje ciele? Tak toto sú otázky, ktoré si možno kladiete i vy. Už dávnejšie som sa pohrával s myšlienkou ako toto všetko vysvetliť i mojim deťom z tanečnej školy. Ako im dať jednoduchý návod na dosiahnutie svojich cieľov v tanci.
Preto som vytvoril týchto jednoduchých 10 bodov – desatoro tanečníka, aby som im i vám pripomenul čo je skutočne dôležité pri dosiahnutí svojich cieľov.

1.Pohyb je energia - tak sa hýb!

Málokto si uvedomuje, že našim pohybom dávame ľuďom navôkol ale aj ľuďom, ktorí sa pozerajú na naše vystúpenie, neskutočnú energiu. Či je táto energia pozitívna alebo negatívna záleží len od nás. Chcete vyjadriť sklamanie, radosť, sociálnu tému alebo len seba samého? Dôležité je dávať do svojho prejavu celého seba, emóciu, cit. Hudba by mala byť priamo spätá a stotožnená s našim prejavom aby všetko fungovalo a bolo v súlade! V prvom rade musíte uveriť v to čo tancujete vy, potom tomu uveria aj tí ostatní! Takže hýbte sa a rozdávajte energiu!

2.Svojim pohybom vyjadruješ to, kým naozaj si!
Máš v sebe zlosť? Si šťastný/á? Más super deň? Podarilo sa ti v niečom uspieť? Dostal/a si zlú známku v škole? Je vonku slnko alebo prší? Toto všetko sa môže prejaviť v našom tanci, to aké emócie práve prežívame. Je len na nás, čím všetkým sa ale necháme ovplyvniť a ako si nastavíme našu myseľ! Chceš byť tým kto vyžaruje radosť a šťastie, alebo práve naopak? Chceš aby ľudia mali z tvojho vystúpenia dobrý pocit, alebo chceš na niečo upozorniť? Toto všetko je dobré si premyslieť predtým, ako chceme niečo svojím pohybom vyjadriť.

3.Buď sám sebou, buď originálny. Nik nie je rovnaký ako ty! Jedinečnosť je v tebe!

Každý z nás je iný, výškou, postavou, povahou, názormi, pohybom, prejavom... To je naša výhoda! Preto sa to nebojte ani vy využiť vo svojom tanci. Pracujte na svojej originalite, pretože to je to, čo ťa odlišuje od ostatných tanečníkov!

4.Do všetkého choď naplno! Nesnaž sa svoj tréning odfláknuť, pretože akú energiu doň vložíš, taká sa ti vráti aj späť!

Tak ako v živote, ani v tanci neexistujú skratky! Len poctivým tréningom a prípravou naozaj dosiahnete to čo chcete. Nie je to jednoduché, no to, čo vás čaká na konci toho všetkého je neopísateľné! Pocit z dobre vykonanej práce a zaslúženého výsledku chce zažiť asi každý. Preto sa neponáhľajte, všetko si dobre premyslite, každý jeden krok je dôležitý na ceste vášho rastu!

5.Vždy urob niečo navyše, pretože len malými krokmi sa posúvaš stále vpred!

Zostávate po tréningu o 5 min dlhšie, aby ste si ešte raz prešli  choreografiu? Miesto 10 klikov urobíte 15? Zaplatíte si workshop, aby ste sa mohli ďalej vzdelávať? Vycestujete za dobrým workshopom alebo akciou? Keď ti niečo nejde, opakuješ to stále dokola, pokiaľ to neurobíš správne? Toto sú veci, ktoré si neuvedomujeme, ale práve maličkosti nás posúvajú stále vpred a pomáhajú nám dosahovať naše ciele. Z 15 klikov denne je za mesiac približne 300 klikov. Čo to urobí s našim telom? Denne nám to zaberie možno len 2 minúty, no ten výsledok po mesiaci je nenahraditeľný. Spevnenie teľa, stabilita a predpoklady na gymnastické prvky – stojky na rukách, práca so svojou váhou tela a podobne... Ešte stále si myslíte, že na maličkostiach nezáleží?

6.Nikdy sa nevzdávaj!

Určite prídu v tvojom živote okamihy, kedy sa budeš chcieť na všetko vykašľať! Budeš mať obdobie, kedy sa ti nič nebude chcieť. V škole vás zahrnú nespočetným množstvom úloh, doma máš kopec problémov...Všetko ale aj tak nakoniec závisí od teba ako sa k tomu postavíš! Necháš sa ovládnuť alebo sa nevzdáš a budeš pokračovať v tom, čo ťa baví napriek všetkým prekážkam?! Pamätaj, že všetko zlé sa raz skončí! Aj to je len obdobie a je len na tebe ako to obdobie prekonáš. Tak neváhaj a pracuj na sebe neustále, nenechaj sa odradiť okolnosťami a prostredím. Nech si hovorí kto chce čo chce, ver sebe! Ty to dáš!

7.Buď trpezlivý a výsledky sa dostavia!

Trpezlivosť je vlastnosť, ktorú má dnes už málokto.  Prostredníctvom modernej technológie sa naša sústredenosť skracuje na dobu niekoľkých sekúnd. No bez trpezlivosti to nepôjde tak či onak. Trpezlivosť si treba trénovať, je potrebné pracovať na veciach, ktoré nás bavia a tým pádom nebudeme hľadieť a čakať len na želaný výsledok. Ako hovoríme u nás „ Dôležitá je cesta, nie cieľ.“ Cesta nás naučí všetko čo potrebujeme, dá nám skúsenosti, nové poznatky a výzvy. Cieľ je už len niečo ako čerešnička na torte, kedy sa dostaví zaslúžená odmena. Preto buďte trpezlivý! Skvelým tanečníkom sa nestanete zo dňa na deň. Všetko si vyžaduje čas či to bude mesiac, rok, 5 rokov, 10 alebo 20 rokov. Záleží to od toho, ako budete na sebe poctivo pracovať! 

8.Keď si myslíš, že nevládzeš, zamakaj ešte viac!

Veľa tanečníkov, ale aj ľudí vo všeobecnosti, to vzdáva tesne pred cieľom. Keď sa blíži vytúžený vrchol kopca, po ktorom sme kráčali tak usilovne a poctivo! Preto to nikdy nevzdávaj, každá slabá chvíľka, ktorú prekonáš ťa posilní a posunie opäť vpred! Budeš silnejší a odhodlanejší to dotiahnuť ešte ďalej!

9.Buď pokorný a podpor tanečníkov okolo seba!

Ako sa hovorí karma je zdarma! To čo praješ druhému sa často krát stane práve tebe. Preto dopraj druhému a samému ti bude dopriate. Aj tak je celý svet už dosť preplnený násilia, prečo si kaziť radosť z tanca takouto nevraživosťou? Snažte sa byť pokorní a podporte tanečníkov aj okolo seba, hlavne tých na ktorých vám naozaj záleží! A ak sa predsa nájde niekto kto ti lezie na nervy, ignoruj ho. Predsa pracuješ na svojich snoch, nie na snoch niekoho iného!

10.Spolupracuj s inými tanečníkmi a inšpirujte sa navzájom!

Inšpiruj sa, nekopíruj! Veľmi dôležité slová... Je rozdiel sa niekým inšpirovať a skopírovať jeho pohyby či nápady. Kopírovať vie každý, no inšpirovať sa a vytvoriť niečo lepšie, dať svojmu výsledku pridanú hodnotu je na zaplatenie. Z toho vychádza aj tvoja originalita. Takže hor sa na nové nápady a inšpirácie!

 

Dúfam, že vám tieto body pomohli, alebo ste sa našli aspoň v niektorých z nich. Budem rád ak mi poskytnete aj svoj názor ako to všetko vnímate vy. Prípadne ako vnímate tanec a či sa snažíte byť originálny, či pracujete na svojich snoch a nenechávate sa odradiť okolnosťami!

Všetko závisí vždy koniec koncov len a len od vás!

Tak dotanečna J

Autor:  NORO Grofčík